Mokslininkai apskaičiavo, kad apie 10% gyvybių, prarastų dėl ligų, yra susijusios su netinkama mityba. Taigi akivaizdu, kad mūsų sveikatai didelę įtaką daro maisto kokybė, sauga ir mitybos įgūdžiai. Vilniaus visuomenės sveikatos centro ekspertai atkreipė dėmesį, kad norint išlaikyti sveikatą ir sumažinti ateities problemas, susijusias su netinkama mityba, mitybos įgūdžius būtina ugdyti nuo vaikystės, nes vaiko sveikata yra svarbiausia.
Tinkama mityba – kodėl reikia pradėti nuo kūdikystės?
Mitybos specialistai pabrėžia, kad turėtume valgyti reguliariai – bent tris kartus per dieną ir rinktis maistą, kuriame gausu maistinių medžiagų ir kuris yra labiau augalinis, o ne gyvulinis. Tai pagrindiniai sveikos mitybos principai, kuriuos būtina diegti dar vaikystėje, nes būtent šiuo metu formuojasi pagrindiniai žmogaus įgūdžiai ir įpročiai. Be to, tinkama mityba ypač svarbi augantiems organizmams. Tačiau tyrimai rodo, kad vaikai retai valgo tuo pačiu metu, valgo per mažai per dieną, dažnai praleidžia pusryčius, užkandžiauja bet kuriuo paros metu, daugelis mėgsta dėti cukraus į arbatą, persivalgo, valgo pusgaminius, geria per daug gazuotų gėrimų. Vaikams apie sveikatą turėtų pasakoti ne tik namuose, bet ir mokymo įstaigose, kadangi vaikai daug laiko ten praleidžia ir valgo pietus, pusryčius, o kartais ir vakarienę.
Svarbu pažymėti, kad netaisyklinga mityba kenkia sveikatai
Nustatyta, kad žmonės, kurie valgo mažiau nei 3 kartus per dieną, dažniau kenčia nuo skrandžio problemų ir virškinimo sutrikimų nei tie, kurie valgo reguliariai 3 ar 4 kartus per dieną. Be to, per didelės mitybos ir neracionalumo pasekmės yra antsvoris ir nutukimas, kurie laikomi dažniausiai pasitaikančiomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis (hipertenzija, krūtinės angina, miokardo infarktas, diabetas, stuburo ir sąnarių patologija ir kt.). Nepakankama ar netinkama vaikų mityba gali sutrikdyti kaulų vystymąsi, normalią skydliaukės veiklą, sumažinti atsparumą ligoms. Tuo pačiu sveika ir pagrįsta mityba lemia harmoningą vaikų augimą, fizinį ir protinį vystymąsi, mokymosi ir darbingumą. Mokykite tinkamos mitybos vaikus ir patys pasirinkite tinkamus įpročius. Daugiau naudingos informacijos apie vaikų sveikatą galite rasti čia: http://vaikas123.lt/category/vaiko-sveikata/.